Ghána

1957. március 6-án Ghána az afrikai gyarmatok közül elsőként függetlenedik.

A IV. századtól volt egy Ghána (=”harcos király”) Birodalom, jóval észeknyugatabbra a mai Ghánától, ami a XII. században néhány szomszédos királysággal Mali Birodalomként olvad össze. A XVII. században létrejön az Ashanti Birodalom, ami 1957-ben egyesül Ghánával, de a mai napig valamiképp létezik benne, és az aranyhokedlin máig ülnek királyai. Kb. minden gyarmatosító épített ide erődöt, és az elefántcsont-, arany- és rabszolga-kereskedelmet innét folytatták (a hasonló nevű -partokról). 1820-tól Aranypart néven a briteké, mígnem 10 évnyi szervezés után 1957-ben gyakorlatilag békés úton függetlenné válik. A független Ghánában pár év alatt kiépül a diktatúra, melyet katonai puccsok sora követ, ahol végül egy jófej hadnagy szerzi meg a hatalmat, és kezdi kiépíteni a ma is álló demokráciát. 1992 óta többpártrendszerű köztársaság.

Leginkább a parton lakják, összesen 27 millióan, keresztények többségében. Gazdaságát az arany, olaj és kakaó export, illetve a kereskedelem (népszerű csomópont a déleamerika-európa drogkereskedelemben) tolja.

Ghánai Kofi Annan, aki mint ENSZ főtitkár békenobelt is kapott, és Pele, akit minden idők legjobb afrikai focistájának tartanak, mert összekeverik a brazil Pelé-vel.

A bejegyzés trackback címe:

https://egyujabberdekesadat.blog.hu/api/trackback/id/tr57252295

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása